arrowUp
+420 725 801 688
info@tenis-benatky.cz

Historie

Počátek tenisu v Benátkách je datován na rok 1909, kdy zde byl postaven první betonový kurt sloužící širší veřejnosti. Přibližně ve stejné době již také existoval rodinný tenisový kurt v tiskárně u Kischů.

Další tenisové hřiště si po první světové válce postavil ředitel továrny a sloužilo rodině Weignerových a několika německým úředníkům. Řediteli Weignerovi se tenis zalíbil natolik, že dal v roce 1922, na místě dnešních dvorců, postavit jeden pískový kurt, a založil pobočku sportovního klubu LTC SK Benátky jehož byl předsedou. Do své továrny přijímal hlavně úředníky hrající dobře tenis a tak se sportovní úroveň klubu během několika let výrazně zlepšila. Kromě přátelských utkání hrály Benátky v té době soutěž družstev – přebor severočeské župy 1. třídy.

V roce 1924 dal ředitel Weiner postavit druhý kurt. O rok později nastoupil do továrny nový ředitel. Který tenis podporoval stejnou měrou jako jeho předchůdce. Nechal postavit klubovnu a v letech 1930-1931 třetí a čtvrtý kurt. Ve třicátých letech byl tenis v Benátkách na velmi vysoké úrovni. Klub v této době měl asi 200 členů. Po válce byla situace pro benátecký tenis velmi nepříznivá. Nezůstal zde nikdo z předválečných hráčů, dvorce byli zničeny a navíc zastavěné cukrovarem. Obnova dvorců v Benátkách nad Jizerou se uskutečnila v letech 1946-1952.

Prvního vrcholu dosáhl benátecký tenis v polovině šedesátých let, kdy se družstvo dospělých probojovalo do krajského přeboru 1. třídy, kde úspěšně působilo několik let. V druhé polovině šedesátých let dochází k poklesu úrovně tenisu v Benátkách. Hráči, kteří měli vysokou výkonnost, odešli do Mladé Boleslavi, kde tenis prožíval velkou konjunkturu. Rokem 1972 začíná další období benáteckého tenisu, družstvo dospělých se přihlásilo do okresního přeboru a činnost celého oddílu se začala pozvolna rozvíjet.

Úspěšným mezníkem byl rok 1975, kdy všechna družstva postoupila do nejvyšších krajských soutěží. Potěšitelným byl zejména výrazný výkonnostní vzestup u žáků a dorostenců. Což se pozitivně promítlo v umístění jednotlivců na krajských žebříčcích. V letech 1978-1985 se práce oddílu dařila se střídavými výsledky. Kromě výkonnostního tenisu nastává také velký rozvoj tenisu rekreačního. K vrcholům tohoto období patřila sezóna 1986, kdy se ‘A‘ družstvo dospělých stalo přeborníkem Středočeského kraje. A postoupilo poprvé v historii do národní tenisové ligy.

V roce 1990 vznikl samostatný tenisový klub jako jeden z prvních právních sportovních subjektů v České republice. Mnoho let byla činnost klubu spojena s fungováním továrny Carborundum Electrite, jehož název byl i dlouhá léta součástí klubu.

V roce 1997 startovalo ‘A’ družstvo juniorů na Mistrovství České republiky družstev v Ostravě. V roce 2000 zasáhla areál tenisového klubu ničivá povodeň, všechny kurty bylo nutné obnovit, také budova se zázemím byla silně zasažena. Členům klubu dalo mnoho práce vrátit areálu původní podobu a samozřejmě byly vydány nemalé finanční prostředky.

Vrcholem soutěží družstev posledních dvaceti let se stalo vítězství ‘A’ mužstva dospělých v roce 2002, čímž si zajistilo pro rok 2003 účast v I. Celostátní lize. Stejně kladně lze hodnotit dlouhodobé působení družstva juniorů v I. lize. Obrovským úspěchem mládežnického tenisu byla účast družstva mladších žáků na Mistrovství České republiky v letech 2012 a 2013 ve Zlíně.

SPONZOŘI BENÁTECKÉHO TENISU
logo2
iconTenisový klub Benátky
U Cukrovaru 34/4
29471 Benátky nad Jizerou č.ú.: 115-3374480217/0100
iconinfo@tenis-benatky.cz
iconINSTAGRAM